środa, 16 lipca 2014

Jak urządzić rabatę?

W ogrodzie, jak i wielu dziedzinach sztuki, "mniej znaczy więcej". Lepiej jest zgromadzić mniej gatunków niż po jednym egzemplarzu z wielu. Szczególnie ta zasada powinna obowiązywać w małych ogrodach.
Wybierając rośliny (byliny lub krzewy) na rabatę musimy wiedzieć jaką wystawę jak chodzi o kierunki świata będzie miała rabata, jaką glebą dysponujemy i w jakiej strefie klimatycznej jesteśmy (zachodnia Polska ma nieco łagodniejsze zimy niż wschodnia).
Rabata powinna być zaprojektowana piętrowo, tzn. na najdalszym planie powinny się znaleźć rośliny najwyższe, a najbliżej rośliny najniższe. Wybieramy od 3 do 5 gatunków roślin w zależności od wielkości rabaty. Komponujemy rabatę według upodobań z roślin jednorocznych, bylin lub krzewów, wyznaczając pola (plamy) dla każdego gatunku. Dobieramy kolorystycznie w podobnych lub kontrastowych barwach. Pomocną lekturą będzie katalog roślin wydawany przez Związek Szkółkarzy Polskich, który zawiera informacje dotyczące wzrostu roślin, pory kwitnienia, wymagań glebowych i świetlnych. Sadzimy w grupie, ten sam gatunek w jednym polu, po kilka sztuk na 1 m2, tym gęściej im mniejsze sadzonki, w ten sposób uzyskując ładny efekt plamy kolorystycznej.
Mając świadomość, że "obraz wart jest tysiąca słów", poniżej zamieszczam wzorowe moim zdaniem rabaty z krzewów i bylin, które zaobserwowałam w Belgii.
Na zdjęciu poniżej: najbliżej chodnika pas z irgi szwedzkiej 'Coral Beauty' (Cotoneaster suesicus), dalej poduchy bylicy (Artemisia), w tle żurawka (Heuchera).

Rabata z irgi i bylicy, Leuven, Belgia

Na zdjęciu poniżej: pas z irgi, obok - pas z tawuły japońskiej 'Little Princess' (Spiraea japonica), najdalej od chodnika pas z białokwitnącego pięciornika (Potentilla fruticosa).
Rabata z irgi, miniaturowej tawuły japońskiej i pięcirnika, Leuven, Belgia
Na zdjęciu poniżej: pas z irgi, obok - "pole" przekwitającej już lawendy (Lavandula angustifolia).
Rabata z irgi i lawendy, Leuven, Belgia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz