niedziela, 24 czerwca 2012

Po co komu wirówka do sałaty?

Nazbierało mi się trochę punktów na karcie w kerfurze i postanowiłam odebrać sobie za nie wirówkę do sałaty. Po przyjściu do domu okazało się jednak, że nie ma gdzie jej trzymać, bo wszystkie szafki już zajęte, i stała tak sobie w pudle z pół roku, na najwyższej półce regału w kuchni. Bo oczywiście, komu by się chciało, wyciągać z pudła wirówkę, żeby osuszyć do kanapek dwa oberwane z główki i umyte pod bieżącą wodą listki sałaty.

sobota, 23 czerwca 2012

Różowe cudo w ogrodzie

Nie wiem, dlaczego nie lubię różowego w domu albo na sobie. Lakieru do paznokci, tapety, kafelek w łazience, sweterka. Uwielbiam za to kwitnące na różowo drzewa i krzewy.
Odmian drzew i krzewów o różowych kwiatach jest dosyć sporo.

piątek, 15 czerwca 2012

Czy można wyhodować awokado z pestki?

Ostatnio ktoś zapytał mnie, czy można wyhodować sobie krzew awokado z pestki.
- Jak najbardziej. Mam taki w domu. Niedługo sięgnie sufitu - odparłam z uśmiechem.

Awokado, polska nazwa: smaczliwka, (łac. Persea americana) to wiecznie zielone drzewo, z rodziny Lauraceae - wawrzynowatych, rosnące naturalnie w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej, gdzie jego owoce potocznie zwane są gruszkami awokado lub aligatorowymi gruszkami. Owoce awokado są masowo produkowane w klimacie tropikalnym i śródziemnomorskim na całym świecie. Ze względu na swoje walory smakowe i zawartość tłuszczów nienasyconych stały się podstawą diety bezmięsnej, i są obecnie bardzo popularne również w Polsce, można je spotkać w każdym supermarkecie.
W internecie jest mnóstwo przepisów na potrawy z awokado, jednak z domowej hodowli raczej nie należy się spodziewać zbiorów.


Zatem jak spowodować, żeby z pestki awokado wyrosło nam drzewo?

niedziela, 3 czerwca 2012

Ratujmy pszczoły!

Siedząc podczas długiego majowego weekendu pod obsypaną kwiatami jabłonią z przykrością zdałam sobie sprawę z tego, że nie słyszę brzęczenia pszczół. A przecież kwiatów jabłoni mnóstwo wokoło. Skoro nie ma pszczół, nie będzie owoców. Ten brak pszczół pokrywa się z informacjami z całego świata o masowym ginięciu pszczół. Naukowcy podają różne przyczyny tego zjawiska: od chorób wirusowych przez wielohektarowe uprawy monokulturowe i masowe stosowanie środków ochrony roślin do oddziaływania pola elekromagnetycznego, które otacza nas coraz gęściej.