Taką zwartą gęstwinę krzewów wystarczy ciąć 2 razy do roku, co znacznie zmniejsza koszty utrzymania zieleni. Gęstwina krzewów szczególnie dobrze sprawdza się na skarpach, ale także jako obwódki wokół drzew, co widać na zdjęciach poniżej (suchodrzew chiński - Lonicera pileata, niestety w Polsce przemarza).
Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) na skarpie - (Leuven, Belgia) |
Suchodrzew chiński (Lonicera pileata) wokół drzewa (Leuven, Belgia) |
W naszym klimacie do obsadzania skarp doskonale nadają się gatunki znoszące zarówno mrozy jak i suche kontynentalne lata. Jakie więc krzewy najlepiej nadają się do posadzenia na skarpy?
Należą tu niektóre gatunki irgi (jak irga pozioma - Cotoneaster horizontalis), róża pomarszczona - Rosa rugosa, tawuły japońskie, tawuła van Houtte'a - Spirea vanhouttei - ta szczególnie pięknie wygląda na skarpach podczas kwitnienia, tawlina jarzębolistna - Sorbaria sorbifolia, karłowe odmiany kaliny koralowej, pięciornik krzewiasty, brzoza karłowata - Betula nana, jałowiec wirginijski Juniperus virginiana 'Blue carpet', jałowiec sabiński odm. tamaryszkowata - Juniperus sabina var. tamariscifolia, jałowiec płożący - Juniperus horizontalis i jego odmiany.
Bardzo ważne jest, aby przed posadzeniem krzewów skarpę oczyścić z chwastów za pomocą 3-krotnego oprysku herbicydami w odstępie miesiąca. Niektórzy zalecają rozłożenie włókniny, ale ja uważam to za nieekologiczne, poza tym włóknina z czasem zsuwa się, pociągając za sobą rośliny, gleba pod włókniną nie jest odpowiednio napowietrzona, zbija się i w efekcie po kilku latach trzeba wymieniać całą włókninę i niejednokrotnie zniszczone rośliny.
Krzewy na skarpie powinny być posadzone gęsto, aby szybko utworzyły jednolitą masę pędów i liści, tym samym zagłuszając ewentualne chwasty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz