poniedziałek, 13 stycznia 2020

Co zrobić z hipeastrum po przekwitnięciu?

Hipeastrum, roślina cebulowa ciesząca oczy podczas Świąt Bożego Narodzenia przekwita na przełomie grudnia i stycznia, i często zadajemy sobie pytanie: co zrobić, żeby zakwitła ponownie kolejnej zimy.
 Hipeastrum, której polska nazwa brzmi zwartnica często mylona jest z amarylisem. Jednak różnice są ewidentne między tymi dwoma gatunkami: hipeastrum posiada 4-5 dużych kwiatów na pustej w środku łodydze. Amarylis łodygę ma pełną w środku i do 12 drobnych kwiatów w kwiatostanie.
Hipeastrum 'Rilona" fot. Hanna Fleszar

Bezlistne cebule można nabyć w październiku i wysadzić w dogodnym terminie do doniczki pamiętając, że roślina potrzebuje około 6 tygodni do zakwitnięcia. Doniczka powinna być minimum 2 cm szersza od średnicy cebuli i wystawać ok 1/3 nad ziemię.
Hipeastrum występuje w wielu odmianach o kwiatach pojedynczych i pełnych w kolorach od czystej bieli, czystego różu i czerwieni poprzez pasiaste z dodatkiem różowym, czerwonym, do burgundowych. Podczas świąt najpopularniejsze są odmiany o kwiatach czerwonych.
Poniżej scharakteryzowałam kilka odmian:
  • Red Charm - pełne kwiaty o barwie ciemnoczerwonej z odcieniem różu.
  • Elvas - kwiaty pełne. Płatki białe z czerwonymi nakropieniami oraz czerwonymi obwódkami płatków. Cebule wydają kilka łodyg kwiatowych.
  • Christmas Gift - odmianę charakteryzują piękne, duże białe kwiaty. Zarówno obwód kwiatów jak i cebuli jest większy niż u pozostałych odmian.
  • Apple Blosom - kwiaty przypominające kolorystyką pąki kwiatów jabłoni.
  • Double Dragon - kwiaty pełne, czerwone z białymi punkcikami na końcach płatków. 
  • Hipeastrum 'Double Dragon' fot. Hanna Fleszar
  • Rilona - kwiaty pojedyncze koloru łososiowego.
  • Marilyn - kwiaty pełne o limonkowobiałej barwie.

Hipeastrum odm. Marilyn

Metoda 1
Po przekwitnięciu odcinamy łodygi kwiatowe przy nasadzie pozostawiając liście. Cebulę podlewamy umiarkowanie, zasilając raz w tygodniu nawozami do roślin kwitnących. W lecie hipeastrum może stać na zewnątrz w miejscu osłoniętym od słońca wiatru i deszczu. W połowie września lub szybciej w zależności od pogody przenosimy roślinę do chłodnego pomieszczenia na przykład garażu lub piwnicy, zaprzestajemy nawożenia i podlewania. po około 8-10 tygodniach (początek - do połowy listopada) obcinamy liście do wysokości 10 cm, wymieniamy górną warstwę podłoża (ok 2,5-5 cm) i rozpoczynamy nowy sezon kwitnięcia.

Hipeastrum po 10 dniach od wysadzenia fot. Hanna Fleszar


Metoda 2
Na początku września zaprzestajemy podlewania i pozwalamy obumrzeć części zielonej rośliny. Obcinamy wszystkie pożółkłe liście u nasady. Przenosimy rośliny do chłodnego miejsca (piwnicy, garażu) na dwa miesiące. Po tym czasie przenosimy roślinę do domu na parapet i zaczynamy podlewać. Powinna zakwitnąć w ciągu 6 tygodni.

Hipeastrum należy przesadzać co dwa - trzy lata po kwitnieniu od stycznia do marca.

Powodzenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz