czwartek, 19 listopada 2020

Herbaty z roślin rosnących w ogrodzie

Zdrowe odżywianie to nie tylko dbanie o zbilansowaną i bogatą w błonnik dietę, ale także sięganie po zdrowe napoje. 

Pragnienie najlepiej zaspokaja woda i jest ona najlepsza dla naszego organizmu. O ile latem, kiedy jest gorąco chętnie pijemy zimną wodę, o tyle jesienią i zimą wolimy wypić coś gorącego.
Warto zatem od czasu do czasu zamienić popularną małą czarną, czy kubek earl greya na ziołowy napar z roślin dostępnych w naszych ogrodach. Każdy chyba chociaż raz w życiu pił herbatę z kwiatów lipy na przeziębienie, ale herbatę można zaparzać z wielu innych roślin, które postrzegamy jako ozdobne lub przyprawowe.
 

Herbata z liści malin
Herbata z liści malin znana i stosowana jest od wieków, ludowa medycyna zaleca picie tego naparu kobietom w zaawansowanej ciąży, co ma ułatwiać poród, z tego powodu nie powinny go stosować kobiety, które mają ciążę zagrożoną. Jednak z powodzeniem mogą go pić wszyscy pozostali, bo W liściach maliny zawarte są garbniki, które wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.Wpływają one zbawiennie na nasz układ pokarmowy i są cennym wsparciem z jego dolegliwościami takimi jak np. biegunka. Ponadto w liściach maliny zawarte są flawonoidy, do działania których zalicza się m.in. właściwości detoksykujące, moczopędne, rozkurczowe czy przeciwwirusowe. Liście malin to także bogate źródło witaminy C.
Aby zrobić napar z liści malin, należy zalać łyżeczkę suszu gorącą wodą i pozostawić na kilka minut. Można dla polepszenia smaku dodać galaretkę z malin.

Herbata z liści malin fot. Hanna Fleszar

Herbata z liści rokitnika
Rokitnik robi teraz zawrotną karierę, jego owoce zawierają trzy razy więcej witaminy C, niż owoce czarnej porzeczki, ponadto witaminy  A, E, F, K, P, B12, mikroelementy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, antyoksydanty i lipidy. Owoce z pewnością są bombą witaminową i warto robić z nich przetwory, jednak także liście można wykorzystywać jako napar stosowany w bólach reumatycznych i stanach zapalnych. Herbata z liści rokitnika wzmacnia, rozgrzewa, działa bakteriobójczo, wspomaga leczenie infekcji i przeziębień. Smak i zapach naparu jest ziołowy, dodatek owoców berberysu nadaje kwaskowatości.

Herbata z liści rokitnika fot. Hanna Fleszar
  

Herbata z liści laurowych
Dobroczynne działanie liści laurowych ma swoje źródło w bogactwie substancji czynnych, które się w nich kryją, czyli olejków eterycznych, flawonoidów, garbników, lignanów, alkaloidów izochinolinowych, żywic, pektyn, goryczy. Nie brakuje w nich również witamin – A, B2, B3, B5, B6, C oraz kwasu foliowego, a także minerałów – wapnia, żelaza, manganu, potasu, selenu, miedzi, cynku i magnezu. Napar z liści laurowych można stosować w przypadku wielu dolegliwości i chorób – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, np. w przypadku niestrawności, bólów żołądka, zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów i kości, reumatyzmu, zatrucia, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, chrypki, suchego kaszlu, infekcji dziąseł, łupieżu, łuszczycy, grzybicy, trądziku. Herbatę z liści laurowych warto pić w celu oczyszczania organizmu z toksyn, poprawy trawienia jako wspomaganie odchudzania, wspomagania pracy wątroby, oczyszczania stawów ze złogów.
Aby zrobić herbatę zalewamy kilka pokruszonych liści laurowych wrzątkiem i zostawiamy do przestudzenia. Smak i zapach napoju jest bardzo przyjemny, różni się od smaku i zapachu liści laurowych w zupie.

Herbata z liści laurowych fot. Hanna Fleszar

 

Herbata z liści szałwii lekarskiej
Szałwia lekarska wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości: dzięki obecności garbników zwalcza nadmierną potliwość, działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i ściągająco, poprawia trawienie także pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
Herbata z liści szałwii pita przy infekcjach górnych dróg oddechowych pomaga usunąć z oskrzeli zalegającą wydzielinę. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz karmiące (szałwia hamuje laktację).
Aby zrobić napar wystarczy zalać 2-3 wysuszone liście szałwii 250 ml wrzącej wody, następnie nakryć kubek i odstawić na 15 minut. Większa ilość liści wzmocni gorycz napoju. Można dodać trochę suszonych płatków nagietka dla złagodzenia smaku i nadania koloru herbacie.

Herbata z liści szałwii lekarskiej z płatkami nagietka fot. Hanna Fleszar

 

Herbata z liści lawendy
Herbata z lawendy ma działanie rozluźniające na mięśnie, pomaga zatem na bóle żołądkowe. Jest też świetnym sposobem na problemy z układem trawiennym: przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, stymuluje wydzielanie żółci, soków żołądkowych, przyspieszając trawienie. Dzięki temu napar łagodzi wzdęcia i kolki, wspiera leczenie zaparć i niestrawności.
Lawendowa herbata pomoże także w przypadku infekcji pęcherza dzięki działaniu moczopędnemu, ma także silne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Herbata ta ma bardzo miły zapach i przyjemny smak.

Herbata z liści lawendy fot. Hanna Fleszar
  

Herbata z rozmarynu
Liście rozmarynu zawierają olejek eteryczny cyneol i borneol, karnozol oraz kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy). Roślina jest bogata w wapń , żelazo, magnez, mangan, cynk, selen, witaminę A, B6 oraz C. Ma silne właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że zapobiega wytwarzaniu się oraz neutralizuje już istniejące w organizmie wolne rodniki nadtlenkowe. Rozmaryn posiada także działanie przeciwzapalne, niektóre źródła porównują je (w odpowiednich dawkach) do działania syntetycznych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych: substancje zawarte w tej roślinie hamują szkodliwe i prozapalne leukotrieny (lipidy odpowiadające za reakcje uczuleniowe) oraz ograniczają wytwarzanie reaktywnych form tlenu. Rozmaryn działa ochronnie na wątrobę oraz łagodzi niestrawności i nieprzyjemne dolegliwości ze strony górnych odcinków przewodu pokarmowego, w tym wrzodów. Ma on również działanie przeciwbakteryjne w kierunku drobnoustrojów bytujących na żywności, dlatego chętnie dodaje się go do potraw, by wydłużyć ich termin przydatności bez dodatku sztucznych konserwantów. Do zaparzenia jednej szklanki herbaty wystarczy jedna niewielka gałązka rozmarynu, większa ilość spowoduje, że napar będzie zbyt gorzki. Dla poprawy smaku można dodać miodu lub cytryny, lub obu składników.

Herbata z rozmarynu fot. Hanna Fleszar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz