W pogodzie wiosna coraz bliżej i świeżo upieczeni właściciele balkonów i tarasów obmyślają co też posadzić, żeby przetrwało zimę, dwutygodniowy urlop, nadmiar słońca lub cienia. I żeby nie rozrosło się za bardzo. I żeby odgrodziło nas od ciekawskich sąsiadów... tych wymagań dla roślin balkonowych jest więcej niż dla ogrodowych.
Roślinność na balkonach i tarasach ogranicza się przeważnie lecz niesłusznie do jednosezonowych pelargonii i surfinii. Obecnie na rynku można znaleźć szereg karłowych odmian drzew i krzewów wyselekcjowanych specjalnie z przeznaczeniem do donic na balkony i tarasy.
Odmiany karłowe są wynikiem krzyżowania różnych gatunków w obrębie jednego rodzaju lub powstają samorzutnie w wyniku mutacji. Mogą pojawiać się jako tzw. czarcia miotła na roślinach normalnej wielkości, z nich pobiera się sadzonki i rozmnaża poprzez szczepienie lub oczkowanie na roślinach rodzimego gatunku.
Czarcia miotła na jabłoni fot. Hanna Fleszar |
Skoro wszystko możemy znaleźć w internecie opiszę odmiany drzew, krzewów i pnączy, które polecam z powodu ich niezaprzeczalnych zalet: mrozoodporności i wytrzymałości na warunki balkonowe.
Drzewka do donic:
Drzewa w donicach na dużym balkonie czy tarasie będą stanowiły niezaprzeczalnie piękny akcent. Ustawione w szeregu stworzą zielony parawan i przydadzą prywatności.
Polecam liściaste brzozę karłowatą 'Nana' szczepioną na pniu oraz tulipanowca 'Edward Gursztyn', z iglastych sosnę górską 'Humpy' lub 'Mops' szczepioną na pniu a także wyjątkowo dekoracyjnego świerka pospolitego 'Pusch' z różowymi szyszeczkami. Świerk dostępny jest w formie drzewka lub nisko szczepionego krzewu.
Świerk pospolity 'Pusch' fot. Hanna Fleszar |
Krzewy do donic:
Wielbicielom krzewów zimozielonych polecam karłowe odmiany jałowca: jałowiec łuskowaty 'Blue Star' o niebieskawym zabarwieniu igieł, i soczysto zielony jałowiec rozesłany 'Nana', a także karłową odmianę żywotnika zachodniego 'Hoseri', która rośnie w formie gęstej niewielkiej kuli.
Z krzewów liściastych warto posadzić bardzo dekoracyjne karłowe odmiany hortensji bukietowej 'Bobo' lub 'Polestar', których pojawiające się w lipcu kwiaty pozostają na krzewach przez całą zimę. A jeśli dysponujemy słonecznym miejscem warto posadzić fioletowy mrozoodporny rożanecznik gęsty. Zimozielone trzmieliny Fortune'a co prawda nie zachwycają kwiatami, ale ich kolorowe listki (białopstre, żółtopstre) cieszą oczy cały rok, zimą przebarwiając się na różowo i czerwonopomarańczowo.
Wielbiciele róż także znajdą coś dla siebie na balkony i tarasy. Należy wybierać róże z grupy miniaturowych: 'Bienenweide Weiss' kwitnie niezwykle obficie i często powtarza kwitnienie, 'Lupo' kwitnie obficie karminoworóżowymi drobnymi kwiatami, świetnie powtarza kwitnienie jesienią, a po przekwitnięciu zawiązuje liczne, drobne owoce, które dojrzewając wybarwiają się na czerwono, 'Mandy' kwitnie bardzo obficie i długo kwiatami w kolorze krwistoczerwonym, zebranymi po kilkanaście na pędzie .
Pnącza do donic:
Pnącza mają za zadanie osłonić ścianę lub stworzyć przegrodę. Plusem będzie piękny zapach. Wśród wielu odmian powojników pnących, które wydają się pierwszym wyborem do donic, mogę zaproponować wcześnie kwitnące powojniki z grupy Atragene jak 'Pink Dream', 'Purple Dream', 'Lemon Beauty', powojniki z grupy Flammula jak 'Sweet Summer Love' o purpurowofioletowych słodko pachnących kwiatach lub powojnik wonny.
Dobrym pnączem do owijania się wokół drewnianej kratki są wiciokrzewy, z których na balkon polecam pachnący wiciokrzew przewiercień 'Irga' oraz wyjątkowo długo kwitnący (VI-IX) wiciokrzew Browna 'Dropmore Scarlet'.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz