czwartek, 26 lipca 2012

Kiedy siać kwiaty jednoroczne?

Tytuł troszkę nie na czasie, bo mamy lipiec, ale parafrazując cytat z Trójkowej „Powtórki z rozrywki”: i tak nie wiadomo, kiedy to ktoś przeczyta.
Odpowiedź na pytanie, kiedy siać kwiaty jednoroczne, jest zależna od wielu czynników. Trzeba brać pod uwagę długość okresu kiełkowania nasion, wzrostu siewek, odporności na wiosenne przymrozki. Jednak kupując torebkę nasion, mamy wszystkie podstawowe informacje podane na opakowaniu. Jedne kwiaty sieje się bezpośrednio do gruntu, jak na przykład maciejkę (Matthiola bicornis), aksamitkę wąskolistną (Tagetes tenuifolia), a inne wymagają przygotowania rozsady.

Chciałabym opisać proces siewu i produkcji rozsady kwiatów jednorocznych na przykładzie lewkonii letniej (Matthiola incana).
Lewkonię wysiałam w kwietniu do plastikowego pojemnika po warzywach z supermarketu.
Siewki lewkonii letniej (Matthiola incana)
Na opakowaniu napisano, że torebka zawiera zarówno nasiona odmiany o pełnych, jak i pojedynczych kwiatach. Rozróżnić można było już siewki, gdyż odmiana o pojedynczych kwiatach miała ciemniejsze listki.
Po „zimnych ogrodnikach”, czyli po 15 maja wysadziłam siewki do gruntu. Jest to dość żmudna praca, gdyż siewki są bardzo delikatne i łatwo można uszkodzić ich słaby jeszcze system korzeniowy. Na sadzenie najlepiej wybrać pochmurny dzień, wtedy siewki nie będą osłabione intensywnym parowaniem. Bierzemy po kilka siewek (3-4) i umieszczamy w uprzednio przygotowanym dołku w spulchnionej ziemi, ważne żeby posadzić je trochę głębiej niż rosły w rozsadniku. Do przygotowywania dołków przydatny będzie pikownik (kołek z rączką zakończony szpikulcem).
Pikownik
Zasypujemy korzonki, ubijamy ziemię wokół roślinek, i około 10-12 cm obok sadzimy kolejną kępkę roślin. Pamiętamy o obfitym podlewaniu, zarówno zaraz po posadzeniu, jak i w następnych dniach, jeśli nie pada deszcz. 
Młode lewkonie przed kwitnieniem
Wyraźnie widać ciemniejszą lewkonię, która będzie miała kwiaty pojedyncze, tym samym będzie mniej dekoracyjna.
A tak wygląda kwitnąca lewkonia letnia:
Lewkonia letnia (Matthiola bicornis)
Kolory kwiatów to biały, odcienie różowego, fioletowego.
Lewkonia letnia (Matthiola bicornis)
Lewkonia charakteryzuje się przepięknym zapachem, który uwalnia wieczorem. Dodatkowym atutem tej rośliny jest możliwość ścinania kwiatów do wazonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz