wtorek, 10 lipca 2012

Ogród w kolorze "Blue"

Osobiście wolę ogrody kolorowe, mieniące się barwami tęczy przez cały sezon wegetacyjny. Ale dla miłośników ogrodów o stonowanych barwach mogę polecić zestaw roślin o kwiatach lub liściach/igłach w różnych odcieniach niebieskiego.
Bazą dla takiego ogrodu powinny być iglaki o srebrzystoniebieskich igłach jak: świerk kłujący 'Glauca', jałowiec Meyera 'Blue Carpet' i 'Blue Star', modrzew japoński 'Blue Dwarf', cyprysik Lawsona 'Blue Surprise', jałowiec płożący 'Blue Chip'.

Wśród krzewów kwitnących na niebiesko znaleźć można odmianę lilaka (Syringa) (popularnie zwanego bzem) 'Niebo Moskwy'o kwiatach pełnych, niebieskich, różaneczniki jak 'Blue Diamond', 'Blue Tit', pachnącą lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia)  i kwitnącą w lipcu/sierpniu ketmię syryjską (Hibiscus syriacus) 'Blue Chiffon'.
Ketmia syryjska - odm. o niebieskich kwiatach
Do zacienionego miejsca w ogrodzie wspaniale nadają się hortensje ogrodowe. Niebieski kolor ich kwiatów osiągniemy przez nawożenie krzewów siarczanem amonu lub potasu w celu uzyskania zasadowego odczynu gleby.

Uzupełnieniem tej bazy, złożonej z drzew i krzewów, będą byliny i rośliny jednoroczne o kwiatach lub liściach w kolorach zbliżonych do niebieskiego.
Zaczynając od najwcześniej kwitnących bylin nie można nie wspomnieć o rodzimych przylaszczkach (Hepatica nobilis), których obłędnie niebieskie kobierce można podziwiać w bezlistnych lasach wczesną wiosną. Zapewniam, że i w ogrodzie wyglądają rewelacyjnie. Niebieskie hiacynty (Hiacinthus), czy szafirki (Muscari) to przedstawiciele roślin cebulowych, których nie może zabraknąć w ogrodzie miłośnika "blue". Niezapominajki posadzone w dużych kępach będą pięknie współgrać kolorem ze srebrzystoniebieskimi iglakami. 

Niebieskie dzwonki (Campanula) uprawne: karpacki, drobny, Poszarskiego, ogrodowy, wielkokwiatowy to niezastąpione i odporne byliny o kwiatach w różnych odcieniach błękitu i fioletu. Podobnymi w pokroju roślinami są goryczki (Gentiana) przy czym kolor ich kwiatów bardziej przypomina ultramarynę niż błękit. Przetaczniki kłosowe (Veronica spicata) stanowią grupę roślin o ciekawych kłosowych kwiatostanach - odmiany niebieskie stanowią przeważającą większość. Piękny niebieski kolor kwiatów posiada też wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). Jeśli szukamy roślin potężnych, do dużego ogrodu, nie możemy zapomnieć o ostróżkach (Delphinium), kępa tych bylin jest doskonale widoczna z daleka, a pędy kwiatostanowe mogą osiągnąć wysokość człowieka.
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum)

Dzwonek  karpacki 'Thorpedo' (Campanula carpatica)

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata)
W cieniu posadźmy funkie (Hosta), wśród licznych odmian można znaleźć kilka o niebieskawych liściach, od małych nie przekraczających 20 cm wysokości do olbrzymów osiągających 1 m: najmniejsza - 'Blue Mouse Ears' (niebieskie mysie uszy), 'Blue Diamond', 'Blue Ivory', 'Sieboldiana Elegans', największa - 'Blue Angel'.

Chcąc zatrzymać w ogrodzie błękity do późnej jesieni posadźmy niebieskie odmiany astrów, bylin zwanych też marcinkami lub michałkami, kwitnącymi do listopada.

Jeśli mamy czas i ochotę możemy w miejsce przekwitłych wiosną szafirków i hiacyntów wysiać rośliny jednoroczne: lobelię 'Blue Moon' i żeniszka 'Alto Blue'.
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz