niedziela, 22 lipca 2012

Co posadzić, żeby pachniało w ogrodzie?

Z takim pytaniem spotkałam się parę dni temu. – I, żeby pachniało akurat, jak będę siedzieć na tarasie – dodała moja rozmówczyni już żartobliwie.
Otóż, opcji jest niesamowicie dużo, począwszy od drzew, krzewów, po kwiaty, czy to byliny czy jednoroczne. W zależności od gustu, wymienione poniżej rośliny mogą jednej osobie pachnieć przyjemniej innej mniej przyjemnie, niemniej jednak starałam się przedstawić jak najszerszą gamę roślin pachnących.

Zapach igliwia chyba każdemu miło się kojarzy, odpręża, daje namiastkę lasu. Wspaniale odpoczniemy przebywając  w pobliżu sosen, kosodrzewiny, jodeł, świerków.
Wspaniały zapach rozsiewają kwitnące lipy i akacje, jednak ze względu na rozmiary drzewa te niezbyt nadają się do naszych ogrodów.

Krzewy
Szukając kwiatowych zapachów wśród krzewów liściastych w pierwszej kolejności przychodzą na myśl wspaniałe lilaki (Syringa vulgaris), przy czym wybieramy odmiany o pachnących kwiatach, i jaśminowce (j. wonny - Philadelphus coronarius, niektóre odmiany j. Lemoine’a). Słabo rozpowszechnionym, ale zasługującym na nie ze względu na zapach i miododajne kwiaty jest suchodrzew Maacka (Lonicera Maackii), krzew o kulistej formie, którego białe kwiaty wieczorem cudownie pachną, a że kwiatów na krzewie jest moc, zapach czuć na odległość.
Suchodrzew Maacka (Lonicera Maackii)
Wczesną wiosną, o ile zima nie była zbyt ostra, można upajać się zapachem kwiatów kaliny wonnej (Viburnum farreri), niestety pączki kwiatowe może zniszczyć siarczysty mróz, dlatego pewniejszą kaliną jest kalina koreańska (Viburnum carlesii). Upojnym zapachem jej białoróżowych kwiatów możemy się cieszyć na przełomie kwietnia i maja.
Niektórzy nie lubią zapachu żółtych kwiatów berberysu, ale ja go lubię, więc umieszczam w dziale „pachnące kwiaty”, podobnie, jak i mahonię pospolitą. Różaneczniki i azalie z reguły nie mają pachnących kwiatów, ale azalia pontyjska (Rhododendron luteum) stanowi prawdziwy wyjątek, jej żółte kwiaty pachną niesamowicie, wręcz można się nimi odurzyć.
Ciekawą rośliną, niegdyś popularną w każdym wiejskim ogrodzie na Podkarpaciu, a teraz chronioną, jest kłokoczka południowa (Staphylea pinnata), jej białe drobne kwiaty pachną ogórkami kiszonymi.
Miłośnicy róż z pewnością znajdą wiele odmian o pachnących kwiatach, będą to głównie stare odmiany: róży stulistnej (Rosa centifolia), białej, piżmowej, damasceńskiej i tzw. róże angielskie. Zainteresowanym polecam blog o różach.

Pnącza
Altanki ogrodowe warto obsadzić pnączami, których kwiaty będą przyjemnie pachniały, spełniając warunek mojej rozmówczyni. Polecam wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) i wiciokrzew pomorski (Lonicera peryclimenum) odm. Serotina, a także aktinidię pstrolistną (Actinidia colomicta), o pachnących białych kwiatach, której dekoracyjną częścią są głównie zmieniające zabarwienie zielono - biało – różowo – karminowe liście. Glicynia (wisteria) to chyba najpiękniejsze pnącze, o długich girlandach pachnących kwiatów, jednak sadzenie jej w naszej części Polski (PŁD-WSCH) jest dużym ryzykiem, bo co kilka lat zdarzają się siarczyste mrozy, po których z wisterii zostaje suchy badyl. Podobnie jest z pięknym różowo kwitnącym w maju i czerwcu powojnikiem górskim (Clematis montana), którego pąki kwiatowe może uszkadzać mróz i powojnikiem południowym (Clematis flammula) – chmurą drobnych, białych, pachnących kwiatów pojawiających się od lipca do października – który może przemarzać podczas ostrych zim.
Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)  to mało znane w Polsce pnącze, którego drobne fioletowe kwiaty pachną lekko cynamonem. Nie polecam jednak jej sadzić na Podkarpaciu, gdzie zdarzają się wiosenne przymrozki zabójcze dla kwiatów.

Byliny
Podczas, gdy krzewy i pnącza cieszą nas zapachem swoich kwiatów głównie wiosną, byliny i rośliny jednoroczne zapewniają nam zapach w ogrodzie przez całe lato.
Wśród bylin, biorąc pod uwagę termin kwitnienia, najwcześniej pojawiają się fiołki, następnie gęsiówka kaukaska, hiacynty, narcyzy, konwalie, piwonia lekarska, floksy.
Floks wiechowaty (Phlox paniculata)
Macierzankę można sadzić w miejscach, gdzie może być od czasu do czasu przydeptywana, potrącana, bo tylko wtedy uwalnia swój aromat. Zapach goździków jest jednym z moich ulubionych, wydzielają go: goździk siny, pierzasty, brodaty, ogrodowy, Alwooda.
Byliną jest także powojnik prosty (Clematis recta) o kwiatach podobnych do powojnika południowego, również przyjemnie pachnących. Obowiązkowo w pachnącym ogrodzie powinny się znaleźć lilie białe (Lilium candidum) zwane też liliami Św. Antoniego, a także w wielkiej ilości lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), której suszone kwiaty mogą służyć za odstraszacz moli lub, zapakowane we własnoręcznie haftowane woreczki, być pięknym, niezobowiązującym podarunkiem.

Jednoroczne
Kwiaty jednoroczne mają tę zaletę, że wypełniają nam puste miejsca po roślinach cebulowych, a ich dobór co roku możemy zmieniać. Ja jednak, co roku w tym samym miejscu wysiewam maciejkę (Matthiola bicornis)
Maciejka (Matthiola bicornis)
Tytoń ozdobny, pachnący niesamowicie wieczorem, raz posiany wysiewa się sam i można go spotkać w kolejnym roku nawet na drugim końcu ogrodu. W tym roku Mama przesadzała dzikie siewki ze ścieżki pod ogrodzenie, ale i tak nie udało nam się wszystkich przesadzić, część rozdałyśmy, część poszła razem z chwastami na kompost. 
Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)
Niepozorne kwiaty, powiedziałabym, że zupełnie niedekoracyjne, ale za to bardzo przyjemnie pachnące ma rezeda wonna (Reseda odorata), można ją wysiewać w pobliżu tarasu w słonecznym miejscu lub w donicach na balkonie (wtedy regularnie podlewać). Kolejną przyjemnie waniliowo pachnącą rośliną jednoroczną jest heliotrop o fioletowych, drobnych, zebranych w duże parasole, kwiatach.  Petunia to trochę zapomniana, bo wyparta przez spokrewnioną zwisającą surfinię, roślina jednoroczna, która w przeciwieństwie do wspomnianej surfinii przyjemnie pachnie.
Ja szczególnie polecam, ze względu na łatwość uprawy, zapach, możliwość wykorzystania do bukietów, lewkonię (Matthiola incana). Ta pięknie pachnąca roślina, o kwiatach w kolorach od białego przez różowy do fioletowego, znakomicie nadaje się na rabaty w pobliżu miejsc wypoczynku i na kwiat cięty.
Lewkonia letnia (Matthiola incana)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz